Neurofeedback

Neurofeedback

Neurofeedback – co to takiego?

Neurofeedback – EEG biofeedback to biologiczne sprzężenie zwrotne polegające na obrazowaniu czynności bioelektrycznej mózgu. Krótko mówiąc to medyczna metoda, która umożliwia autoregulację własnych fal mózgowych poprzez otrzymywanie zwrotnie informacji o przebiegu pracy mózgu. Powstała ona w ośrodku szkolenia astronautów NASA i jej zadaniem było usprawnienie ich umysłowych możliwości. Bardzo szybko weszła do medycyny klinicznej, a także treningów sportowych, psychologii i biznesu. Metoda neurofeedback daje możliwości polepszenia pracy mózgu i doskonalenia go, a także jest pomocna przy leczeniu zaburzeń i chorób psychiatrycznych.

Terapia neurofeedback – na czym polega?

Terapia neurofeedback odbywa się w kameralnym pokoju, a trenujący siada w wygodnym fotelu. Podczas sesji na głowie i uszach pacjenta instalowane są elektrody elektroencefalografu, które zapisują przebieg fal mózgowych w czasie rzeczywistym. Informacje prezentowane są w formie graficznej, która jest łatwa w odczytaniu i zrozumiała dla pacjenta. W przypadku dzieci może to być gra lub animacja, dorosłych – wizualizacja, wykres lub film relaksacyjny. Trenujący dzięki samokontroli może mieć wpływ na przebieg terapii. Dla wielu pacjentów stanowi to ogromne zaskoczenie, gdyż za pomocą samej pracy mózgu można sterować elektrycznym urządzeniem, bez wykorzystania ruchu i dźwięku.

Feedback neurologiczny – gdzie jest wykorzystywany?

Feedback neurologiczny znajduje zastosowanie wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Metoda neurofeedback stosowania jest zarówno do leczenia schorzeń, jak i chorób, patologii, poprawy zdolności biznesowych, twórczych oraz życia psychospołecznego. Za jej pomocą leczone są zaburzenia koncentracji, autyzm, agresja (ADHD, ADD), nadpobudliwość, migrena i bóle głowy, zaburzenia snu, stany lękowe, depresja, bulimia, anoreksja, dysleksja, dysgrafia, napięcia wewnętrzne, trema, epilepsja, zespoły pourazowe, zespół Aspergera, choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera.

Terapia neurofeedback – jakie mogą być jej skutki?

Metoda neurofeedback jest metodą naukową, dokładnie przebadaną i udokumentowaną. Jest bezpieczna, choć jak każda terapia leczenia, może powodować skutki uboczne. Na szczęście feedback neurologiczny jest nieinwazyjny, a skutki uboczne występują rzadko i są łagodne. Należą do nich: bóle głowy, rozdrażnienie, pobudzenie, trudności z zasypianiem, zmęczenie, niepokój. Z reguły są one krótkotrwałe i spowodowane są zmęczeniem wynikającym ze zbyt długiej sesji terapii.

Neurofeedback - Biofeedback wg kategorii | Elmiko Medical

Neurofeedback