Przewlekły ból jest stanem, który niestety dotyka wiele osób, wprowadzając chaos w codzienne życie. Pomocne mogą być różne metody leczenia, jednak jedną z najnowocześniejszych i jednocześnie efektywnych jest terapia TMS. Dowiedz się, jak TMS może być wykorzystana w walce z przewlekłym bólem
Spis treści:
- Przewlekły ból – komu może towarzyszyć?
- Metody leczenia przewlekłego bólu
- TMS a przewlekły ból – na czym polega terapia?
- Jakie rodzaje bólu można leczyć za pomocą TMS?
- Czy terapia TMS jest dla każdego? Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne
Przewlekły ból – komu może towarzyszyć?
To dolegliwość, z którą na co dzień zmaga się wiele osób na całym świecie. Przewlekły ból, bywa towarzyszem wielu przewlekłych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia czy stwardnienie rozsiane. Tego typu dolegliwości często prowadzą do chronicznego bólu i niestety, nie zawsze są łatwe do wyleczenia. Warto zaznaczyć, że chroniczny ból może również pojawić się jako konsekwencja urazu czy operacji. Wiele osób doświadcza długotrwałych stanów bólowych po operacjach ortopedycznych, takich jak wymiana stawu biodrowego czy kolanowego. Inne urazy, zwłaszcza te dotyczące kręgosłupa, również często prowadzą do przewlekłego bólu. Nieco inaczej wygląda sytuacja z dyskomfortem, który jest symptomem niezdiagnozowanej jeszcze choroby. W takim przypadku ból jest jednym z pierwszych sygnałów, które wysyła nasze ciało, informując, że coś się dzieje. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować bólu, który utrzymuje się dłużej, niż byśmy oczekiwali.
Metody leczenia przewlekłego bólu
Zmagając się z bólem, można skorzystać z różnych metod leczenia. Najbardziej znane i powszechnie stosowane to farmakoterapia, czyli leczenie za pomocą leków. Boleść można łagodzić, stosując różnego rodzaju preparaty przeciwbólowe, jednak zawsze istnieje ryzyko działań ubocznych oraz możliwość uzależnienia, szczególnie w przypadku silnych leków opioidowych. Znacznie mniej inwazyjne są metody fizjoterapeutyczne. Specjalnie dobrane ćwiczenia, masaże oraz terapie manualne mogą przynieść ulgę w bólu, zwłaszcza jeżeli jest on wynikiem dysfunkcji mięśni, stawów czy kręgosłupa. Coraz więcej osób decyduje się na metody holistyczne i alternatywne. Joga, medytacja, terapia biofeedback, to tylko niektóre z nich. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, rodzaju dolegliwości i jej nasilenia. Jednym z najnowszych osiągnięć medycyny jest terapia TMS, czyli przezczaszkowa stymulacja mózgu. Zyskuje na popularności, szczególnie wśród osób, które nie odczuwają ulgi po zastosowaniu tradycyjnych metod leczenia.
TMS a przewlekły ból – na czym polega terapia?
W kontekście TMS a przewlekły ból terapia oferowana przez ELMIKO to nowoczesna metoda leczenia przewlekłego bólu, która polega na stymulacji konkretnych obszarów mózgu przez pole magnetyczne przesyłane przez cewkę umieszczoną na głowie pacjenta. Podstawą skuteczności tej metody jest fakt, że pole magnetyczne generowane przez cewkę jest na tyle silne, że może wpływać na aktywność neuronów w mózgu. W ten sposób TMS potrafi modulować te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie bólu, co skutkuje zmniejszeniem intensywności bólu. Terapia TMS to metoda nieinwazyjna, co oznacza, że nie wymaga interwencji chirurgicznej ani podawania leków. Dzięki temu jest bezpieczna dla pacjenta i nie wiąże się z ryzykiem działań ubocznych, jakie mogą wystąpić po konwencjonalnym leczeniu farmakologicznym. W trakcie terapii TMS wykorzystuje się nowoczesne systemy terapeutyczne, które pozwalają precyzyjnie kontrolować parametry stymulacji. Każda sesja jest monitorowana przez wykwalifikowany personel medyczny, co zapewnia bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.
Jakie rodzaje bólu można leczyć za pomocą TMS?
Jednym z najczęstszych zastosowań TMS jest leczenie bólu neuropatycznego. Jest to ból, który wynika z uszkodzenia lub dysfunkcji układu nerwowego. Może to być np. ból wynikający z neuropatii cukrzycowej, czy pooperacyjnych neuropatii. Również migreny, czyli intensywne bóle głowy, którym towarzyszą nudności, wymioty i nadwrażliwość na światło czy dźwięki, są dobrze reagujące na terapię TMS. Dzięki stymulacji odpowiednich obszarów mózgu terapia TMS jest w stanie zmniejszać intensywność i częstotliwość występowania tych bolesnych ataków. Inne rodzaje bólu, które mogą być skutecznie leczone za pomocą TMS, to bóle mięśniowe i stawowe. Ból taki często towarzyszy przewlekłym chorobom stawów, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów.
Czy terapia TMS jest dla każdego? Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne
Chociaż terapia TMS jest skuteczna i bezpieczna dla większości pacjentów, występują pewne przeciwwskazania do jej stosowania, o których warto wiedzieć. Najważniejszym z nich jest obecność metalowych elementów, takich jak klipsy chirurgiczne, implanty czy stymulatory, w rejonie głowy lub szyi. Pole magnetyczne generowane przez TMS mogłoby je nagrzać lub przesunąć, co mogłoby prowadzić do poważnych konsekwencji. Innym przeciwwskazaniem jest niektóre schorzenia neurologiczne, takie jak padaczka. Ze względu na możliwość wywołania ataku padaczki, osoby cierpiące na tę chorobę powinny unikać terapii TMS. Jeżeli chodzi o skutki uboczne, to na ogół są one minimalne. Niektóre osoby mogą odczuwać lekkie bóle głowy lub dyskomfort na skórze w miejscu stymulacji. Te skutki uboczne są jednak zazwyczaj przejściowe i ustępują po krótkim czasie. W każdym przypadku decyzję o zastosowaniu terapii TMS powinien podjąć lekarz.